A szabadulószobák pszichológiája

A szabadulószobák pszichológiáját azért érdemes közelebbről is megnézni, mert a játék összetettsége és sokrétűsége miatt a résztvevők különféle mentális és érzelmi készségét teszi próbára. Persze játékos módon, szinte észrevétlenül, hiszen mindenki olyan tematikájú játékot választ, amiben várhatóan jól fogja érezni magát. A játék dinamikája olyan szituációkat teremt, amelyek a döntéshozatalt, a kommunikációt, a problémamegoldást és a stresszkezelést is érintik. Ezek a szituációk elég sok tanulságot és fejlődési lehetőséget kínálnak, amelyek messze túlmutatnak a játék szórakoztató részén.
A szabadulószobák alapvető pszichológiai vonzereje a kihívásokra adott természetes emberi válaszban rejlik. Az agy szereti a rejtvényeket és a problémákat, mert ezek megoldása dopamint, az örömérzetért felelős egyik neurotranszmitter hormont szabadít fel. Ez az érzés motiválja a játékosokat, hogy elmélyüljenek a feladatokban, újabb és újabb megoldásokat keressenek. Amikor a feladatok éppen megfelelő kihívást jelentenek – vagyis nem túl könnyűek, de nem is túl nehezek –, a játékosok egyfajta Flow-állapotba kerülnek, teljesen belemerülnek a játékba.
A problémák megoldásához mindig új, kreatív megoldásokat kell találni ami próbára teszi ezt az oldalát is az embernek. A játék során fény derül a csapatdinamikára is, vagyis hogy hogyan működik a csapat együtt, és milyen szerepeket vesznek fel a tagok. (Pl. például ki a vezető, a szervező vagy az ötletelő.) A stresszkezelésről is ad egy képet. Az időkorlát és a feladatok összetettsége nyomást helyez a résztvevőkre, így kiderül, ki hogyan kezeli a stresszt egy adott szituációban. Mind egyénileg magunkról, mind a csapatról, esetleg a család dinamikájáról is olyan dolgokat tudhatunk meg a szabadulószobákban, amelyek ilyen szituáció nélkül nem mutatkoznának meg, pedig nagyon is jelen vannak a hétköznapokban.
A szabadulószobák tehát nemcsak szórakoztató élményt nyújtanak. Egészen sajátos és egyedülálló lehetőséget is adnak arra, hogy a személyes készségeinkben, vagy a csapatkészségekben fejlődjünk. A megfelelő szoba kiválasztásával és a csapattagok jó együttműködésével sokkal többként jöhetünk ki a programról, mint ahogy odamentünk.